Aktualności

W ramach Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu policjantka edukowała uczniów z powiatu krakowskiego o skali tego zagrożenia

Przestępstwo handlu ludźmi stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Aby uświadomić społeczeństwo, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec, 18 października, corocznie od 14 lat, obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. W tegoroczne działania włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Krakowie.

15 października br., w związku z Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, który przypada 18.10., policjantka Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadziła cztery spotkania w Liceum Ogólnokształcącym o profilu mundurowym w Zespole Szkół w Świątnikach Górnych. Miały one na celu poszerzenie wiedzy słuchaczy na temat przestępstwa handlu ludźmi oraz uświadomienia jak niebezpieczne jest to zjawisko.  W prelekcjach udział wzięło łącznie 36 uczniów.

W trakcie zajęć policjantka zaprezentowała film edukacyjno – dydaktyczny poświęcony problematyce handlu ludźmi i prostytucji. Omówiła także podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z handlem ludźmi, aspekty prawne oraz przedstawiła zasady bezpiecznej pracy za granicą – poradnictwo przedwyjazdowe, instytucje pomocowe  i organizacje pozarządowe wspierające przeciwdziałanie handlowi ludźmi. Spotkania były również świetną okazją do rozmów i dyskusji młodych ludzi w zakresie przedmiotowego traktowania drugiego człowieka.



Przypominamy, gdzie uzyskać pomoc:

W przypadku zauważenia zdarzenia, które może świadczyć o tym, że jakaś osoba jest wykorzystywana i może być ona ofiarą handlu ludźmi, należy niezwłocznie poinformować Policję dzwoniąc na ogólnodostępny numer 112 lub 997.

Ponadto w Wydziale do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji funkcjonuje telefon zaufania + 48 664 974 934 oraz skrzynka e-mailowa: handelludzmibsk@policja.gov.pl, gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.

Podejrzenie wykorzystywania seksualnego dziecka można zgłosić na stronie https://www.stopseksturystyce.fdds.pl

Potencjalna ofiara handlu ludźmi może uzyskać pomoc i wsparcie również w ramach działalności Krajowego Centrum Informacyjno- Konsultacyjnego pod numerem telefonu (+48 22) 628 01 20 oraz pod adresami e-mail: info@kcik.pl i kcik@strada.org.pl lub w ramach pomocy świadczonej przez inne fundacje zajmujące się niesieniem pomocy ofiarom tego procederu.

 

  • handel ludźmi wizerunek osób i przestępcy- ilustracja
Powrót na górę strony