Chciał sprzedać swoją nerkę przez Internet – teraz odpowie przed Sądem.

Chciał sprzedać swoją nerkę przez Internet – teraz odpowie przed Sądem.

Za naruszenie przepisów ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów odpowie 32-latek. Mężczyzna za pośrednictwem Internetu chciał za 6 tys. zł sprzedać swoją nerkę. Powodem takiego zachowania miała być trudna sytuacja finansowa w jakiej się znalazł.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie uzyskali informację, że na jednym z portali ogłoszeniowych opublikowany został anons, z którego wynikało, że nieznana osoba oferuje do sprzedaży za 6 tysięcy złotych swoją nerkę.

Podjęte w tej sprawie kroki doprowadziły funkcjonariuszy do 32-letniego mieszkańca gminy Krzeszowice. Mężczyźnie przedstawiono zarzut naruszenia przepisów ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia tego przestępstwa, gdyż jak oświadczył nie pamięta co umieszczał w internecie do sprzedaży gdyż ma ciężką sytuacje finansową.

Z podobnym przypadkiem powiatowi policjanci zetknęli się w czerwcu 2015 r, gdy 24-letnia kobieta także oferowała do sprzedaży nerkę. Wyceniała ją na kwotę 5 tysięcy złotych, jednak  motywowała to zbieraniem pieniędzy  na….. kupno mieszkania.

Z uwagi na fakt, że analogiczne sytuacje nie należą do powszechnych, warto podkreślić, że w takich przypadkach nie ma znaczenia motywacja sprawcy, np. z pobudek finansowych czy też dla żartu. Każde więc zamieszczenie podobnych ogłoszeń łamie przepisy ustawy transplantacyjnej.

Art. 43. Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów:

Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.