Dwie realizacje w walce z nielegalnym biznesem tytoniowym zakończone sukcesem.

Dwie realizacje w walce z nielegalnym biznesem tytoniowym zakończone  sukcesem.

Policjanci Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i  Komendy Powiatowej Policji w Krakowie udaremnili próbę wprowadzenia do obrotu dużej ilości nielegalnych papierosów na terenie powiatu krakowskiego.  3 i 5 lutego miały miejsce kolejne realizacje: na terenie gminy Słomniki, gdzie zabezpieczono 150 200 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz na terenie Skawiny, gdzie zabezpieczono 20 000 sztuk takich papierosów. Zatrzymano 3 podejrzanych, którym grozi 3 lata pozbawienia wolności.

3 lutego funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, na terenie gminy m. Słomniki, zatrzymali do kontroli drogowej Forda Mondeo, którym podróżowali dwaj bracia: 24-letni i 28-letni - mieszkańcy województwa lubelskiego. Mężczyźni wpadli w ręce mundurowych „na gorąco”, podczas przewożenia nielegalnego towaru. W bagażniku pojazdu, którym się poruszali, policjanci znaleźli 7760 paczek papierosów różnych marek, bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 

Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, która przejęła sprawę. Dalsze czynności z udziałem zatrzymanych przeprowadzili policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KPP w Krakowie. Jeszcze tego samego dnia bracia usłyszeli zarzut nabycia, przewożenia oraz przechowywania wyrobów akcyzowych - 150 200 sztuk papierosów  - bez polskich znaków skarbowych akcyzy (art. 65 par. 1 kks w zw. z art. 65 par. 3 kks). Według wyliczeń śledczych, wprowadzenie do obrotu takiej ilości nielegalnego towaru mogło doprowadzić do uszczuplenia podatku akcyzowego na kwotę przeszło 130 000 zł.

Dwa dni później, działania policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie doprowadziły do zatrzymania handlarza  nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. 5 lutego  funkcjonariusze z powiatu krakowskiego, w trakcie wykonywania czynności na terenie miasta Skawina obserwowali podejrzanego mężczyznę  na jednej posesji.  W pewnym momencie wyjął on z samochodu plecak sportowy i rozglądając się nerwowo zaniósł go do garażu. Wówczas postanowili przystąpić do jego wylegitymowania oraz sprawdzenia zawartości plecaka.  57- letni mężczyzna przyznał, że w plecaku, który wcześniej przeniósł z pojazdu do garażu, znajdują się nielegalne wyroby tytoniowe i dodał, że nie posiada więcej żadnych partii tego typu towaru. Jednak w garażu policjanci zauważyli kanał samochodowy, a w trakcie przeszukania tego pomieszczenia ujawnili schowek w ścianie, we wnętrzu którego znajdowały się ukryte dwa  pudła kartonowe z zawartością paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Następnie, wspólnie z mężczyzną udali się do miejsca jego zamieszkania, gdzie również w trakcie przeszukania został odnaleziony nielegalny towar.

Mieszkaniec Skawiny został zatrzymany i w tym samym dniu w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie ogłoszono mu zarzut nabycia, pomagania w zbyciu i ukryciu wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy (art. 65 par. 1 i 3 kks) - w ilości blisko 20 000 sztuk papierosów. Do obrotu mogłyby trafić nielegalne wyroby tytoniowe, co skutkowałoby narażeniem podatku akcyzowego na kwotę sięgającą 17 000 zł.

Sprawcom za popełnione przestępstwa grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do lat 3.