„Dzień Bezpiecznego Internetu” – policjanci powiatu krakowskiego odwiedzili szkoły w celu uświadomienia dzieci o zagrożeniach czyhających w sieci.

„Dzień Bezpiecznego Internetu” – policjanci powiatu krakowskiego odwiedzili szkoły w celu uświadomienia dzieci o zagrożeniach czyhających w sieci.

„Dzień Bezpiecznego Internetu” – policjanci powiatu krakowskiego odwiedzili szkoły w celu uświadomienia dzieci o zagrożeniach czyhających w sieci.

Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna. Często słyszymy o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod różne pliki niechcianymi linijkami kodu. Internet przede wszystkim stanowi zagrożenie dla najmłodszych, którzy bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy.

Miesiąc luty br. to okres wzmożonych działań profilaktycznych w obszarze cyberzagrożeń. W tym celu policjanci powiatu krakowskiego chcąc uświadomić dzieci o istniejących zagrożeniach, przeprowadzili akcję „Bezpiecznego Internetu”.

W dniu 1 lutego br. policjantka Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadziła dwa spotkania z dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej w Borku Szlacheckim. Tematem wiodącym było „Tworzenie kultury szacunku” w sieci, który jest naczelnym hasłem tegorocznego „Dnia Bezpiecznego Internetu”, przypadającego na dzień 6 lutego br. W prelekcjach uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Zaprezentowano i omówiono zagrożenia, z jakimi można spotkać się w Internecie oraz wynikających z nieumiejętnego korzystania z sieci.

Kilka dni później (07.02 br.)  policjanci Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych zorganizowali konkurs dla dzieci Szkoły Podstawowej w Mogilanach, polegający na przygotowaniu plakatu obrazującego zagrożeń czyhających  w interwencie.

Konkurs przyciągnął wielu uczestników, bo otrzymano blisko 100 prac. Do konkursu włączyły się dzieci z kilku najmłodszych klas. Spośród wszystkich prac wyłoniono 3 zwycięzców ( I, II, III miejsce) oraz wyróżniono siedmioro dzieci. Policjanci rozdali nagrody w postaci  dyplomów, bransoletek, kamizelek odblaskowych, termosów, plecaków oraz innych nagród.

Na koniec, podczas nagradzania, stróże prawa wygłosili prelekcje na temat bezpieczeństwa w Internecie, co bardzo zaciekawiło najmłodszych i z pewnością uświadomiło na co mają zwracać podczas korzystania z sieci.  

Policja przypomina o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, które pozwolą ograniczyć czyhające zagrożenia i pozwolą bezpiecznie korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci!

1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.

3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).

 4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.

6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).

9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.

11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

12. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.