Prelekcje w szkole podstawowej – omówienie podstawowych zasad bezpieczeństwa

Prelekcje w szkole podstawowej– omówienie podstawowych zasad bezpieczeństwa

7 czerwca br. policjantka Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie odwiedziła uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej w Cianowicach. Podczas wizyty przeprowadziła prelekcję w przedmiocie bezpiecznych zachowań podczas zbliżających się wakacji oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności dotyczących bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz prawidłowego poruszania się rowerem. Zwieńczeniem spotkania było asystowanie podczas egzaminu na kartę rowerową. Na koniec wszystkim uczniom serdecznie pogratulowała zdobycia uprawnień do kierowania rowerem.

Przypominamy 5 podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze:

1. Światła! O nich musicie pamiętać zawsze. Jest to szczególnie ważne po zmroku. Dodatkowym wzmocnieniem będą światełka odblaskowe.  Każdy odblask sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą  nas już z daleka. Doskonale sprawdzą się też  specjalne odblaskowe opaski. OŚWIETLENIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!

2. Kask nie jest obowiązkowy, ale pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony. Rowerzyści nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego.  Dlatego nie zapominajcie o kasku. Podczas upadku, poza kolanami i łokciami, na urazy najbardziej narażona jest głowa.

3. Korzystajcie ze ścieżek rowerowych. Chodniki są dla pieszych . Do jazdy rowerem służą ulice oraz specjalnie przygotowane ścieżki.  Jazda po chodniku grozi nawet konsekwencjami finansowymi, czyli mandatem. Jest też niebezpieczna dla pieszych, którzy często nie spodziewają się pędzących rowerów.

4. Jeżeli poruszamy się po ulicy, pamiętajcie że trzymamy się prawej krawędzi jezdni. Zachowując jednak  bezpieczeństwa pamiętaj by trzymać odstęp od krawędzi drogi. Przy samym krawężniku często znajdują się dziury.  Próbując je wyminąć, możesz wjechać komuś prosto pod koła.

5. Jeżeli poruszamy się po ulicy, pamiętajcie - sygnalizujemy wszystkie manewry. Za każdym razem, kiedy chcemy skręcić, wyciągamy odpowiednie ręce. To ważny sygnał dla innych uczestników ruchu drogowego.