Sezon rowerowy rozpoczęty – o czym warto pamiętać, aby poruszać się bezpiecznie?

Sezon rowerowy rozpoczęty – o czym warto pamiętać, aby poruszać się bezpiecznie?

Rower powinien być wyposażony:

 1. z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
 2. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe  barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
 3. z tyłu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
 4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
 5. w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

 

Przepisy dotyczące rowerzystów wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

rower- to pojazd o szerokości do 90 cm poruszany siłą mięśni. Rower może być wyposażony w silnik elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V, który rozpędza pojazd do maksymalnie 25 km/h, 

wózek rowerowy- jest zdefiniowany jako pojazd mierzący ponad 90 cm szerokości, przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany mięśniami jadącego lub pomocniczym silnikiem.

 • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ja kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć odpowiednie miejsce na jezdni.

„Śluza rowerowa” -  Taka śluza to zarezerwowany dla rowerzystów obszar pomiędzy skrzyżowaniem a linią zatrzymania dla samochodów. Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą je minąć i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami.

 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
 • Kierującemu rowerem zabrania się:              

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu -  (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego ).

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na  pedałach lub podnóżkach,

- czepiania się innych pojazdów.

 • Rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu jeśli ten pas umożliwia opuszczenie skrzyżowania  w więcej niż jednym kierunku.
 • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone  wyjątkowo gdy:

           - opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub

           - szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

    -  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 • Kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeżeli opiekuje się on osobą  w wieku do 10 lat.

W przypadku gdy kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Szczególna ostrożność polega na poruszaniu się z niewielką prędkością, która umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję w każdej sytuacji drogowej.

 • Kierujący rowerem może korzystać z jezdni. Wówczas ma on obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego (jazda po prawej stronie jezdni), jest dopuszczona jazda lewą stroną ale tylko w określonych przypadkach jak mówi przepis gdy opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat.
 • Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych jako pieszy prowadzący rower.
 • Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony /np. w korku/ przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
 • Dopuszcza się jazdę na rowerze z przyczepką rowerową dla dzieci. 

Kolumna rowerów.

- Jadąc w kolumnie rowerzystów, należy pamiętać, że odległość od poprzedzającego pojazdu nie jest określona.

-  Liczba rowerów jadących w kolumnie nie powinna przekraczać 15. Odległość między kolumnami rowerzystów nie może być mniejsza niż 200 metrów.

UWAGA!

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów, lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu na którym ruch jest kierowany.

 

TARYFIKATOR MANDATÓW KARNYCH DLA ROWERZYSTÓW

 • Jazda rowerem wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 100 zł.
 • Przewóz dziecka do 7 lat bez dodatkowego fotelika lub siodełka - 50 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych - 50 zł.
 • Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - 50 zł.
 • Czepianie się podczas jazdy innych pojazdów np. autobusów - 100 zł.
 • Jazda chodnikiem lub drogą dla pieszych gdy jest to zabronione - 50 zł.

(Żródło: KWP Kraków)