Zadbajmy o bezpieczny powrót z wakacji !!!

Zadbajmy o bezpieczny powrót z wakacji!!!

Zbliżają się ostatnie dni wakacji, a tym samym wzmożony ruch na drogach osób wracających z letniego wypoczynku. Wszyscy mamy ten sam cel: bezpieczny powrót z wakacji. Nadmierny pośpiech, zmęczenie, roztargnienie, uśpiona czujność, wreszcie rutyna, to tylko niektóre czynniki sprzyjające nieszczęśliwym wypadkom. Bądźmy ostrożni! Niech wzmożona czujność i zdrowy rozsądek towarzyszą nam podczas drogi powrotnej z letniego wypoczynku.

Policja apeluje o wzmożoną ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Jeżeli poruszasz się pieszo, poboczem drogi, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, zakładaj kamizelkę odblaskową bądź odblaskowe elementy na ubrania: opaski na rękę, nogę. Dzięki temu stajesz się widoczny i bardziej bezpieczny!

Poruszaj się lewą stroną drogi! Jeżeli jedziesz rowerem, pamiętaj: rower musi być prawidłowo oświetlony- czerwone światło z tyłu oraz białe światło z przodu roweru. Rowerzysto powinieneś mieć: kask rowerowy, kamizelkę odblaskową, opaskę odblaskową lub też odblaskowe elementy garderoby. To znacznie zwiększa szanse na bezpieczne poruszanie się rowerem.

ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE!

Kierowco! Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Staraj się przewidywać sytuacje, jakie mogą cię zastać na drodze. Bądź czujny. Nie pozwól się zaskoczyć rutynie! Dostosuj prędkość jazdy do warunków drogowych. Pamiętaj o elementarnych zasadach ruchu drogowego: stosowanie się do znaków drogowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach, jazda z włączonymi światłami, nie dopuszczanie do nadmiernego zmęczenia za kierownicą.

To kilka wskazówek poprawiających bezpieczeństwo podróżowania:

● w czasie długiej podróży należy co jakiś czas przewietrzyć samochód i pamiętać o odpoczynku,

● w miarę możliwości w samochodzie utrzymywać temperaturę optymalną, zbyt wysoka temperatura powoduje dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny,

● dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze,

● pamiętać o włączonych światłach mijania i korzystania obowiązkowo z pasów bezpieczeństwa,

● w czasie burzy unikać zatrzymywania się pod drzewami,

● korzystać z parkingów przy stacjach benzynowych. Ostatnie dni wakacji to przede wszystkim czas powrotów. Pamiętajmy o bezpiecznym podróżowaniu! Menu główne Strona główna Kierownictwo Załatw sprawę Poszukiwani Praca w policji Dla kierowców Unikaj zagrożeń Kontakt Formularz wyszukiwania Szukaj Przetłumacz/Translate   Technologia Tłumacz Statystyki dnia w Małopolsce Zatrzymani na gorącym uczynku 65 Zatrzymani poszukiwani 17 Zatrzymani nietrzeźwi kierujący 17 Wypadki drogowe 6 Zabici w wypadkach drogowych 1 Ranni w wypadkach drogowych 5 Statystyka z dnia29-08-2018 Objaśnienia Zatrzymani na gorącym uczynku Zatrzymani poszukiwani Zatrzymani nietrzeźwi kierujący Wypadki drogowe Zabici w wypadkach drogowych Ranni w wypadkach drogowych