Zakończona akcja „SpoKREWnieni Służbą” w KPP Kraków- udało się zebrać 5,5 litra krwi

Zakończona akcja „SpoKREWnieni Służbą” w KPP Kraków- udało się zebrać 5,5 litra krwi

Pierwszego dnia marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - święto ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie niepodległości naszego kraju.

Funkcjonariusze z KPP Kraków, by oddać hołd tym żołnierzom, wzięli aktywny udział w akcji krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą”, nad którą patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Akcja została przeprowadzona w siedzibie KPP Kraków dnia 01 marca br., czyli w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odbyła się przy pomocy załogi Terenowej Stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ w Krakowie.

Udział w niej wzięło 12 osób, w tym 10 funkcjonariuszy oraz 2 pracowników cywilnych, którzy po wypełnieniu krótkiego kwestionariusza i kilkuminutowym badaniu, usiedli na fotelach i oddali po 450 ml krwi. Łącznie zebranej zostało prawie 5,5 litra krwi.

Do akcji włączyła się również Fundacja DKMS- tworząca Bazę Dawców Komórek Macierzystych. Pracownicy fundacji wraz z wolontariuszami zachęcali policjantów oraz pracowników cywilnych do pozostania potencjalnymi dawcami krwiotwórczych komórek macierzystych i zarejestrowanie się do przedmiotowej bazy, poprzez oddanie próbek śliny i wypełnienie specjalnego formularza. Zdecydowało się na to 5 funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny. Teraz otrzymają kartę dawcy i być może w przyszłości uratują czyjeś życie.