Bezpieczeństwo w czasie „Wszystkich Świętych-porady ruchu drogowego

Bezpieczeństwo w czasie „Wszystkich Świętych-porady ruchu drogowego

Jak co roku początek listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. Już rozpoczęli oni przygotowania do „AKCJI ZNICZ 2018”, tak aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich bliskich. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2018" funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe, w trakcie których będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy ruch będzie bardzo duży.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach :

• Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

• Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

• Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowani ograniczających prędkość, zakazujących parkowania pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

Zwracamy się również do pieszych, odwiedzających groby bliskich. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Pamiętajmy, że funkcjonuje prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. My zachęcamy do używania takich elementów zawsze.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bądźmy widoczni na drodze.

Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę.

Pamiętaj na trasie:

• nie jedź „na pamięć”, na większości skrzyżowań w pobliżu cmentarza zostanie zmieniona organizacja ruchu – stosuj się do poleceń policjanta kierującego ruchem;

• przygotuj się do podróży, sprawdź stan techniczny samochodu, niezbędne dokumenty i wyposażenie;

• jeśli to możliwe, wybierz trasę mniej uczęszczaną, by uniknąć korków;

• zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu;

• dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu na drodze;

• nie parkuj w miejscach niedozwolonych, nie tamuj ruchu.

 

UWAGA Zwróćmy szoguna uwagę na zmianę organizacji ruchu w okolicach cmentarzy!!!!!