11 ofiara śmiertelna w tym roku na drogach powiatu krakowskiego
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie apelują do kierujących oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego — pieszych i rowerzystów o ostrożność, rozwagę i pełne skupienie na drodze. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.
Od początku 2022 r. na drogach powiatu krakowskiego doszło do 10 wypadków śmiertelnych, w wyniku których zmarło 11 osób, w tym 4 pieszych.
Do ostatniego tragicznego w skutkach wypadku doszło we wtorek, wczesnym rankiem w Czułowie gm. Liszki. Ze wstępnych ustaleń Policji wynika, że 48-letni kierujący skodą z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka fordem, który następnie wpadł do przydrożnego rowu i dachował. W obu pojazdach podróżowali pasażerowie. W wyniku tego zdarzenia, pomimo udzielonej reanimacji, śmierć na miejscu poniósł kierujący fordem, pozostali uczestnicy wypadku zostali ranni i przetransportowani do szpitala.
Niestety, ale pomimo sprzyjającej aury statystyki na drogach naszego powiatu są zatrważające. Apelujemy o rozsądek, skupienie na drodze i stosowanie się do znaków drogowych, bo chwila nieuwagi może mieć tragiczne konsekwencję.
Przypominamy, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieuwaga podczas włączania się do ruchu. Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania takich manewrów i o niekorzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy. Telefon trzymany w ręku prócz tego, że stanowi wykroczenie powoduje zmniejszenie naszej koncentracji i spowalnia naszą reakcję, a pamiętajmy, że sytuacja na drodze może zmieniać się dynamicznie.
Z kolei częstą przyczyną wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego jest niezachowanie szczególnej ostrożności czy przez kierującego pojazdem, czy pieszego podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Piesi, przechodząc przez oznakowane przejście, pomimo że mają pierwszeństwo, powinni się upewnić czy jest bezpiecznie.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni również mieć świadomość tego, że wychodząc z autobusu, innego pojazdu, czy zza jakieś przeszkody są dla kierujących niewidoczni. Apelujemy również do pieszych i rowerzystów o używanie elementów odblaskowych po zmierzchu. Odblaski przydają się nie tylko poza terenem zabudowanym, ale także w mieście i mogą ocalić nam nawet życie.