Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z epidemią. Więcej patroli na terenie powiatu krakowskiego i zero tolerancji dla nieprzestrzegających przepisów.

Od soboty (10 października br.) powiat krakowski, podobnie jak inne regiony Polski z zielonej strefy zostały zakwalifikowane do strefy żółtej. Wiąże się to z zaostrzeniem obostrzeń, nakazów i zakazów, a także większą ilością patroli respektujących ich przestrzeganie.

Teraz na terenie całej Polski obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, dlatego policjanci wzmożyli kontrole pod kątem stosowania się do tego obowiązku. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza ich dolegliwości i dysfunkcje. Policjantów z powiatu krakowskiego we wspólnych patrolach wspierają żołnierze, dlatego w teren ruszyło też więcej patroli. Mundurowi baczniej obserwują obywateli pod kątem stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów, nakazów i zakazów, ustanowionych w celu przeciwdziałania pandemii i reagują na przypadki ich naruszania. W związku z wejściem w żółtą strefę i tym samym rozprzestrzenianiem się wirusa, policjanci wobec osób niestosujących się do obowiązujących zasad stosują zasadę „zero tolerancji”.


Przypominamy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju w przestrzeni publicznej występuje:

- w środkach transportu publicznego;                                                                                                              

- w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

b) na terenie nieruchomości wspólnych,

c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);                                                                             

- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Przypominamy również, że osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach, stosując się do decyzji służb sanitarnych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna w wysokości do 5000 zł albo też kara pieniężna nakładana przez sanepid w wysokości do 30 tysięcy złotych. Z kolei za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który w drodze postępowania administracyjnego może także nałożyć karę do 30 tysięcy złotych.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w dalszym ciągu stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii i tym samym kierowali się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Najskuteczniejszą formą walki z epidemią nadal pozostaje zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa oraz częsta dezynfekcja dłoni. Pamiętajmy, że przestrzeganie wprowadzonych zaleceń służy ochronie życia i zdrowia nas wszystkich!

 

 

 

  • policjant i żołnierz stojący przodem przy radiowozie
  • plakat opisujący nowe zasady bezpieczeństwa w związku z covid
Powrót na górę strony