Bezpieczny pieszy
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przypominają o obowiązujących przepisach prawa o ruchu drogowym, regulujących kwestię zachowania się uczestników ruchu przy przejściach dla pieszych oraz apelują o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas przechodzenia przez jezdnię.
Obowiązujące przepisy znowelizowanej od 1 czerwca 2021 roku ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią o tym, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Pieszemu zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby, jak również przebiegania przez jezdnię. Pieszy podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście nie może również korzystać z telefonu ani innego urządzenia elektronicznego w sposób uniemożliwiający mu obserwowanie sytuacji na tym przejściu. Pamiętajmy jednak, że wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma także rozwaga i zdroworozsądkowe podejście. Pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie powinien wykonywać czynności, które mogą go zdekoncentrować, a szczególną uwagę powinien skupić na drodze i jego otoczeniu. Należy także stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie tkwić w przekonaniu, że kierowca na pewno zatrzyma się przed przejściem, bo ma taki obowiązek, a szczególnie w porze nocnej czy wieczornej. Pieszy dodatkowo powinien pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych w porze wieczornej – zalecamy ich stosowanie również podczas poruszania się w obszarze zabudowanym, pomimo że przepisy tego nie wymagają.
Kierujący pojazdem z kolei ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Kierowca zbliżając się do przejścia, również musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście, ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych. Kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie przez kierowcę innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany i omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Przypominamy, że surowa kara, bo 15 pkt karnych i 1500 zł mandatu lub 3000 zł dla recydywistów – grozi tym kierowcom, którzy popełnią wykroczenia poważnie zagrażające bezpieczeństwu pieszych. Są to przewinienia takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu lub przed nim oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. W przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych. Odstraszać od popełniania naruszeń powinna nas jednak przede wszystkim świadomość, że takie nieostrożne zachowanie może skutkować śmiercią pieszego i długoletnim wyrokiem pozbawienia wolności dla kierowcy.
Bądźmy dla siebie uprzejmi na drodze, bo także wzajemny szacunek pomaga bezpiecznie dotrzeć do celu każdemu z uczestników ruchu drogowego.