Aktualności

Ćwiczenia dowódczo – sztabowe na lotnisku w Balicach

Data publikacji 11.10.2023

Z 10 na 11 października br. na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie — Balicach policjanci z powiatu krakowskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z udziałem funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Lotniska, a także innych służb i podmiotów, przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Ich celem było reagowanie oraz doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej.

Scenariusz ćwiczeń był bardzo realistyczny. W trakcie kołowania do startu porywacze przejmują kontrolę nad statkiem powietrznym, wskutek czego dochodzi do uszkodzenia samolotu, uniemożliwiającego lot oraz ciężko ranny zostaje jeden z pilotów.

Ćwiczenia odbyły się  z udziałem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Komisariatu Policji w Zabierzowie, funkcjonariuszy  z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego i negocjatorów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, żołnierzy  Służby Ochrony i Wojskowej Straży Pożarnej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, Służby Ochrony Lotniska, Lotniskowej Straży Ratowniczo – Gaśniczej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz służb Kryzysowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas ćwiczeń dowódcą działań był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie podinsp. Mateusz Dańda.

Zadaniem policjantów było przede wszystkim zabezpieczenie miejsce zdarzenia. Kolejno wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej oraz pracownikami Służby Ochrony Lotniska  policjanci wyznaczyli bezpieczną strefę oraz udzielali pomocy przy ewakuacji osób z zagrożonej strefy. Po tym lotnisko zostało aplikacyjne zamknięte. Pozostałe patrole Policji w tym czasie, dbały o bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz zapewnienie drożności dróg dojazdowych dla podmiotów uczestniczących w działaniach.

Kolejnym elementem ćwiczeń było nawiązanie kontaktu z porywaczami przez policyjnych negocjatorów. Po tym funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego weszli na pokład samolotu, celem wydostania zakładników. Wszystkie służby współpracowały ze sobą w taki sposób, że udało się bezpiecznie wydostać wszystkich pasażerów i załogę z samolotu. Ranne osoby opatrywały załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Następnie zainscenizowano wybuch w samolocie, który został ugaszony przez obecne na miejscu zastępy straży pożarnej.

Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku powstania sytuacji kryzysowych, wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy. Wszystko odbyło się według założonego planu. Na zakończenie odbyło się podsumowanie ćwiczenia z przedstawicielami służb biorących udział w ćwiczeniu.

Tego rodzaju ćwiczenia obywają się cyklicznie zgodnie z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego. Miały one charakter zamknięty, a ich przebieg nie zakłócił funkcjonowania lotniska. Ćwiczenia zostały przeprowadzone z inicjatywy Kraków Airport.

  • ćwiczebny samolot
  • pojazdy różnych służb preacujacych na płycie lotniska
  • policjant stojący tyłem pojazdy pracujących służb na lotnisku
  • kontrterrosryści policyjni przy pojeździe straży granicznej, toją wokół osoby leżącej na ziemi
  • konytrterroryści przy samochodzie
  • Kontrterroryści podczas działań przy ćwiczebnym samolocie, przechodzą z pojazdu na pokład samolotu
  • samolot LPR
  • namioty ratownictwa medycznego, obok zaparkowana karetka
  • zastępcy straży pożarnej gaszące pożar w samolocie
  • strażak gaszący pożar w samolocie, wokół dużo dymu
  • strażacy pracujący przy samolocie ćwiczebnym
Powrót na górę strony