Aktualności

Powiat krakowski. Oszukana metodą „na funkcjionariusza CBŚP” seniorka straciła 20 tysięcy złotych. Telefonów było więcej.

Na terenie powiatu krakowskiego, ponownie zaatakowali oszuści, działający metodą „na wnuczka”, „”na policjanta”. Jest to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę seniorów. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jest to szczególnie dotkliwe oszustwo, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania przestępców tracą oszczędności całego życia. Blisko 80 procent pokrzywdzonych stanowią osoby powyżej 70 roku życia.

Pomimo licznych akcji profilaktycznych, apeli i komunikatów, jakie policjanci kierują do swoich mieszkańców, niestety wciąż odnotowujemy tego typu przestępstwa. Wczoraj (9 listopada br.) mieliśmy do czynienia z trzema próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na funkcjonariusza CBŚP” w gminie Krzeszowice. Niestety jedna z tych osób straciła swoje oszczędności w kwocie 20 tysięcy złotych.

Prawdopodobnie ten sam sprawca, podając się w pierwszej kolejności za pracownika poczty, a następnie za funkcjonariusza CBŚP, zadzwonił do trzech osób zamieszkałych na terenie gminy Krzeszowice. Swoje ofiary poinformował o tym, że ma dla nich listy do odbioru, próbując ustalić dokładny adres ich zamieszkania. Następnie po jakimś czasie przestępca ponownie zadzwonił przedstawiając się jako policjant z CBŚP, podając nazwisko oraz numer odznaki i informował, że właśnie prowadzą tajną akcje, w której rozmowca ma im pomóc i polecał wybrać z banku oszczędności. W między czasie zlecił swojej ofierze wybranie numeru 112 lub 997, aby potwierdzić na Policji jego tożsamość i prawdomówność. Wówczas odzywal się wspólnik oszusta, który uwierzytelniał legendę. Nastepnie oszust poinformowal swoją ofiarę, że pobrane przez nią pieniądze z banku są fałszywe i musi mu je jak najszybciej jemu przekazać. Niestety jedna z seniorek dała się nabrać i straciła oszczędności w kwocie 20 tysięcy złotych. Dwie pozostałe osoby w  porę się zorientowały i nie padły ofiarami przestępstwa.

Należy pamiętać, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców dostosowują ją do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.

APELUJEMY o ostrożność!

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod „pracy” tego typu oszustów:

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta", „funkcjionariusza CBŚP”, „na listonosza”, „pracownika instytucji pomocowych” itp. oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Musimy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad:

•           jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

•           w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

•           jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,

•           Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

•           Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję!

Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

 

  • uwaga oszust i cień seniorki i wnuka
Powrót na górę strony