Aktualności

Powiat krakowski. Podsumowanie zabezpieczeń protestów rolników.

Data publikacji 26.03.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po raz kolejny zabezpieczali protesty rolników, które odbyły się w dniach 21-22 i 24-25 marca br. na terenie powiatu krakowskiego. Funkcjonariusze kierowali ruchem i dbali o ład i porządek oraz bezpieczeństwo zarówno protestujących jak i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz mieszkańców. Wszystkie wydarzenia przebiegły spokojnie.

21 marca br. w godz. 09.00 do 13.00 odbył się protest rolników z udziałem ponad 150 osób na terenie Słomnik przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Słomnikach.  Droga wojewódzka nr 772 została zablokowana przez 35 ciągników rolniczych w rejonie skrzyżowania ul. Tadeusza Kościuszki i ul. Kolejowej aż do ul. Mirki. Wówczas policjanci zorganizowali objazdy i  kierowali ruchem. W czasie tych działań funkcjonariusze ujawnili 5 wykroczeń dotyczących m.in. naruszenia przepisów o ruchu drogowym, zakłócania porządku publicznego, nieobyczajnego napisu.  Osoby, które dopuściły się tych naruszeń, zostały przez mundurowych pouczone.

Kolejny protest rolników odbył się 22 marca br. w godz. 13.00 do godz. 15.30 w miejscowości Iwanowice Włościańskie. W tym wydarzeniu udział wzięło 68 osób i 50 ciągników rolniczych, które przyjechały do miejsca protestu tj. do centrum tej miejscowości, przed budynek gminy. W trakcie zabezpieczenia stale monitorowano ruch pojazdów na przedmiotowej trasie jak i bezpieczeństwo w trakcie zgromadzenia. Policjanci nie stwierdzili naruszeń prawa.

W niedzielę (24 lutego br.) w godzinach 12.00 do 17.00 odbył się kolejny protest rolników w Michałowicach. 35 ciągników rolniczych ruszyło na miejsce protestu w Michałowicach na skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Komora. Tam łącznie zgromadziło się 60 osób. Protestujący blokowali drogę DK7 w obu kierunkach ruchu Kraków — Warszawa, Warszawa — Kraków. Policjanci zorganizowali ruch wahadłowy na tym odcinku drogi oraz objazd. 

Następnie 25 marca br.  w godzinach od 12.40 do 15.40 rolnicy zgromadzili się na terenie Skały. Policjanci zabezpieczali rejon wokół rond obwodnicy Skały, a następnie przejazd ciągników rolniczych na Rynek w Skale, w rejon ronda obwodnicy Skały w kierunku m. Cianowice. Mundurowi utrzymali  częściowy ruch drogowy w rejonie Rynku w Skale. W proteście udział wzięło 80 osób oraz 55 ciągników rolniczych. Podczas zabezpieczenia nie stwierdzono naruszenia prawa.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie i podległych komisariatów, w trosce o bezpieczeństwo, dbali, by podczas zgromadzenia rolników nie dochodziło do sytuacji zagrażającej protestującym, mieszkańcom, jak i przejezdnych uczestników ruchu drogowego.  Wszystkie protesty przebiegły spokojnie, bez zakłóceń ładu i porządku publicznego.

  • ciagnik rolniczy obok stojący policjanci i rolnik
  • dwóch policjantów obok radiowóz, w tle ciągniki rolnicze
  • jadący sznur ciągników rolniczych przejeżdżających przez skrzyżowanie
  • jadący sznur ciągników rolniczych ulicą
  • kogut policyjny radiowozu w tle ciagniki rolnicze i policjanci.
  • kogut policyjny radiowozu w tle ciagniki rolnicze i policjanci
  • policjant w tle jadące wokół ronda ciągniki rolnicze
  • stojące jeden za drugim ciągniki rolnicze nas drodze, obok chodzący uczestnicy zgromadzenia
  • stojące na poboczu drogi ciagniki rolnicze (2)
  • stojący tyłem policjanci w tle ciagnik rolniczy i chodzący uczestnicy zgromadzenia
Powrót na górę strony