Aktualności

Powiat krakowski. Działania z policyjnym dronem przy przejściach dla pieszych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie cyklicznie  prowadzą działania, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tym razem funkcjonariusze do działań w okolicach przejść dla pieszych wykorzystali policyjnego drona, dzięki któremu obserwowali zachowania kierowców w okolicach przejść dla pieszych. Podczas dwudniowych działań ujawnili 20 naruszeń.

Policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadzili dwudniowe działania z użyciem policyjnego drona, za pomocą którego obserwowali z powietrza zachowania kierowców w okolicy przejść dla pieszych. Celem tych działań była poprawa bezpieczeństwa wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego i egzekwowanie odpowiedzialności za popełniane naruszenia w okolicy przejść dla pieszych. Policjanci zwracali uwagę na niebezpieczne zachowania, w szczególności na wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, jak również obserwowali zachowania pieszych.

Pierwsze działania z użyciem drona funkcjonariusze przeprowadzili 9 maja br. w miejscowości Gaj na ruchliwej drodze krajowej nr 7 tzw. Zakopiance. Kilkugodzinne obserwacje zachowań kierujących pojazdami zakończyły się ujawnieniem 11 naruszeń w ruchu drogowe, polegających na wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych.

Kolejne działania z użyciem drona zostały przez policjantów przeprowadzone 13 maja br. na drodze wojewódzkiej nr 776 w Sulechowie. Tam z kolei, podczas czterogodzinnej kontroli, mundurowi ujawnili 9 kierujących, którzy wyprzedzali na przejściu dla pieszych.

Wobec kierujących, którzy dopuścili się tych przewinień, policjanci wyciągnęli konsekwencje prawne, nakładając na nich mandaty karne. Przypominamy, że za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych. Tego typu działania będą przez policjantów ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie cyklicznie realizowane.

Apelujemy o rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Apelujemy do pieszych, aby się upewnili, czy kierujący mogą ich dostrzec i czy wejście na jezdnie w danym momencie jest bezpieczne. Z kolei kierujący muszą pamiętać, że w rejonie przejść dla pieszych muszą zachowywać szczególną ostrożność!

Powrót na górę strony