Aktualności

Podsumowanie policyjnej akcji „Bezpieczny turysta” na terenie krakowskiego lotniska

Data publikacji 27.06.2024

Dzisiaj (27 czerwca br.) na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie — Balicach policjanci z powiatu krakowskiego wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili akcję „Bezpieczny turysta”. Było wiele przydatnych informacji o bezpieczeństwie, a także dużo atrakcji dla małych podróżników.

Wakacji czas start. Z tej okazji policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zorganizowali akcję „Bezpieczny turysta”. Akcja miała na celu dotarcie do jak większej ilości osób wybierających się na wyczekiwany, wakacyjny wypoczynek i uwrażliwienie ich o zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać zarówno podczas podróży, jak i spędzania czasu wolnego na urlopie, dlatego też działania zostały przeprowadzone na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie – Balicach, bo właśnie tam podróżujących jest najwięcej. Dodatkowo początek okresu wakacyjnego sprawił, że na terenie lotniska ruch turystów jest wzmożony. W akcję włączyli się pracownicy Służby Ochrony Lotniska.

Wewnątrz budynku lotniska policjanci przygotowali policyjne stoisko, przy którym edukowali turystów o bezpiecznej podróży, bezpiecznym zachowaniu podczas wakacyjnego wypoczynku, w szczególności opowiadając o tym, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia mogą na nich czyhać oraz jak się przed nimi bronić. W ramach akcji policjanci promowali również kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, opowiadając w szczególności tym najmłodszym turystom o bezpiecznym zachowaniu podczas wakacyjnych kąpieli, a także zachęcali uczestników do udziału w konkursie filmowym, pn. "ARTYSTYCZNY przeWODNIK", który wystartował w ramach tej kampanii i propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Mundurowi promowali też akcję „Stop włamaniom”, przypominając o tym, jak właściwie zabezpieczyć mieszkanie, podkreślając przy tym, aby nie umieszczać bieżących informacji o ich nieobecności na social media, bo to zielone światło dla złodziei i przekaz, że dom jest pusty.  Promowano również kampanię #ZnamTeNumery. Były też wyświetlane tematyczne prezentacje oraz spoty. Przy okazji tego wydarzenia policjanci promowali również swój zawód, rozdając ulotki informujące o zasadach rekrutacji do Policji. 

Pracownicy Służby Ochrony Lotniska z kolei pouczali turystów, jak prawidłowo spakować i zabezpieczyć bagaż.

Dla najmłodszych podróżników policjanci również przygotowali wiele atrakcji. Było mini miasteczko drogowe, na którym mundurowi edukowali dzieci, jak bezpiecznie poruszać się po jezdni i jak prawidłowo zachować się w jej okolicy. Były też rozdawane kolorowanki i kamizelki oraz elementy odblaskowe. Nie mogło też zabraknąć policyjnej maskotki, z którą dzieci chętnie się fotografowały.

Na miejscu obecni byli również funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy na zewnętrznym terenie lotniska kontrolowali pojazdy, sprawdzali, czy mali pasażerowie są właściwie i zgodnie z przepisami przewożeni, a także badali trzeźwość kierowców.

Za umożliwienie przeprowadzenia akcji oraz pomoc w jej realizacji serdecznie dziękujemy pracownikom Kraków AirPort.

 • policyjne stoisko na terenie lotniska ,policyjne stoisko, z namiotem oraz rozłozonymi ulotkami na blacie i odblaskami przy nim kilkoro ludzi, po prawej tablica z odlotami i przylotami (2)
 • czworo funkcjonariuszy z dwójką dzieci które ubrane mają policyjne czapki obok maskotka policyjna
 • dwoje dzieci ubranych w policyjne czapki, obok policyjna maskotka, za nimi policyjne stoiusko
 • policyjne stoisko na terenie lotniska , przy nim kilkoro ludzi, po prawej tablica z odlotami i przylotami (2)
 • dzieci bawiące się na mini miasteczku drogowym
 • gromadga dzieci ubranych w kamizelki odblaskowe, przed nimi dwie policjantki, za nimi wyświetlony spot (2)
 • gromadga dzieci ubranych w kamizelki odblaskowe, przed nimi policjantka i pracownica SOL, za nimi wyświetlony spot i baner komendy
 • policjantka z rodziną turystów przy policyjnym stoisku z ulotkami
 • dwoje dzieci przed siedzącym na policyjnym stoisku policjantem, obok stoi pracownica SOL
 • policjant i policjantka z mikrofonami na terenie lotniska przed nimi rozłożone mini miasteczko drogowe
 • policjant obok niego gromadka dzieci z ulotkami w rękach które trzymają w górze, ustawieni tylem do zdjęcia (2)
 • rozłozone mini miasteczko rowerowe na terenie lotniska
 • samochodziki z mini misateczka drogowego
 • 3. ulotki porozkladane na blacie
 • 2. ulotki porozkladane na blacie
 • ulotki porozkladane na blacie
 • policjanci i pracownicy SOL ustawieni przodem do zdjęcia
Powrót na górę strony