Kierowca samochodu dostawczego wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z pociągiem
Kierujący peugeotem wjechał na oznakowany przejazd kolejowy, nie stosując się do sygnalizatora świetlnego i wjechał na tory, doprowadzając do zderzenia z jadącym pociągiem. Okazało się, że kierującemu dostawczakiem zostało wcześniej zatrzymane prawo jazdy za długi alimentacyjne.
Do zdarzenia doszło wczoraj (9 października br.) wieczorem na przejeździe kolejowym w Wielkich Drogach. O zaistniałej sytuacji zostali powiadomieni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Na miejsce został skierowany patrol ruchu drogowego. Policjanci ustalili, że 39-letni kierujący peugeotem wiedząc, że zbliża się do przejazdu kolejowego, pomimo sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony, zdecydował się zaryzykować i przejechać przez tory. Efektem nieodpowiedzialnego zachowania 39-latka było to, że wjechał wprost na nadjeżdżający pociąg. Maszynista, widząc zbliżający się pojazd, zareagował, używając awaryjnego hamowania, jednak odległość pojazdów, nie pozwoliła na unikniecie zderzenia. Prócz policjantów, na miejscu pracowali strażacy, obecna była także załoga pogotowia ratunkowego. W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Kierujący peugeotem, z ogólnymi potłuczeniami ciała, został przetransportowany do szpitala celem diagnostyki. Obaj kierujący byli trzeźwi. Sprawdzenie w policyjnej bazie wykazało, że kierujący peugeotem miał zatrzymane prawo jazdy, w związku ze sprawą jego zadłużenia alimentacyjnego. Podczas kolizji uszkodzeniu uległ słup oświetleniowy, semafor S1 i słupek hektometryczny.
Za spowodowanie kolizji oraz zagrożenie w ruchu drogowym wobec 39-latka zostanie przez policjantów skierowany wniosek o ukaranie do sądu, gdzie zostanie mu wymierzona kara za to naruszenie.
Warto przypomnieć, że takie zachowania jak: naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu, wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”), wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub rozpoczęto ich opuszczanie, stanowią wykroczenie, ale także mogą mieć tragiczne skutki. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia zapór kolejowych, czy znaków drogowych lub sygnalizatorów sprawca może zostać też ukarany za uszkodzenie mienia, co z kolei stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.