Aktualności

Uwaga na fałszywe sklepy internetowe oferujące do sprzedaży węgiel. Mieszkaniec powiatu krakowskiego padł ofiarą jednego z nich.

Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Jesienna i zimowa pora to dla przestępców okazja do stosowania metody, przy której wyłudzają pieniądze oferując do sprzedaży opał. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu krakowskiego, który dał się nabrać oszustom i zakupił węgiel za ponad  3 600 złotych, nie otrzymując zarówno towaru, jak i zwrotu pieniędzy. Nie daj się nabrać!

Warto pamiętać, że zawsze należy poszukiwać bezpiecznego źródła zakupu, w szczególności jeżeli to czynimy za pośrednictwem sieci. Niestety, o tej porze roku, chęć kupna węgla wykorzystują oszuści, którzy oferują opał w bardzo korzystnej cenie, obiecując przy tym szybką dostawę. W rzeczywistości to naciągacze, którzy w nielegalny sposób wzbogacają się na ludzkiej łatwowierności i krzywdzie.

Ofiarą takiego oszustwa w ostatnim czasie padł mieszkaniec powiatu krakowskiego. Pokrzywdzony wszedł na jedną ze stron oferujących sprzedaż węgla i zakupił go na kwotę przeszło 3 600 zł. Wcześniej prowadził korespondencję e-mailową ze sprzedającym. Zakupionego węgla jednak nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym się urwał, z kolei strona internetowa, na której była przedmiotowa oferta, przestała być aktywna. Tym sposobem kupujący stracił pieniądze.

Przypominamy, jak bezpiecznie kupić węgiel:

  • Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Super oferta i zaniżona cena, to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę;
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych;
  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych, bo część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem;
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem;
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm, zajmujących się sprzedażą opału więc należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne;
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

Nie daj się nabrać oszustom!

Powrót na górę strony