Aktualności

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół powiatu krakowskiego

Data publikacji 17.04.2025

10 i 11 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Długosza w Raciborowicach odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej zorganizowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, co było możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe. Pierwsza grupa obejmowała uczniów w wieku 10-12 lat oraz druga grupa powyżej 12 lat.  W sumie w  konkursie wzięło udział 24 drużyn z terenu powiatu krakowskiego. Uczestnicy turnieju sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w trzech konkurencjach: teście wiedzy, torze przeszkód oraz w zadaniach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy zawodów, pod okiem policjantów, w pierwszej kolejności musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego rozwiązując testy pisemne. Podczas gdy część policjantów sprawdzała poprawność odpowiedzi, zawodnicy rywalizowali w następnych konkurencjach. Tor przeszkód jest sprawdzianem praktycznych umiejętności kierowania rowerem. Młodzież z ogromną koncentracją, starannością, precyzją a zarazem szybkością pokonywała niełatwy tor przeszkód. Wielkie emocje towarzyszyły także opiekunom zawodników i obserwującym zmagania kibicom.Kolejne ćwiczenie dzieci wykonywały pod bacznym okiem policyjnych ratowników medycznych, ich zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy  przedmedycznej poszkodowanym uczestnikom zdarzenia drogowego . Zawodnicy dzięki zaaranżowanej scence, która wyglądała bardzo realistycznie, mogli wczuć  się w rolę i pokazać swoje umiejętności i wiedzę  podczas udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie po tej konkurencji opowiadali jak emocje i stres potrafią przeszkadzać i utrudniać podejmowanie decyzji. Po przeprowadzeniu konkurencji tj. testu wiedzy, testu sprawnościowego i zadania praktycznego z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dokonano oceny, wyłoniono laureatów i ustalono wyniki.


Wyniki drużynowe w I grupie :

1 miejsce Szkoła Podstawowa w Sąspowie

2 miejsce Szkoła Podstawowa w Więcławicach Starych

3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Skawinie

Wyniki indywidualne:

1 miejsce Wiktor Putaj (SP w Jerzmanowicach)

2 miejsce Justyna Lepak (SP w Więcławicach Starych)

3 miejsce Krzysztof Niemiec (SP w Sąspowie)

Najlepsi w konkurencjach tematycznych:

Tor rowerowy – Wiktor Putaj (SP w Jerzmanowicach)

Test wiedzy – Olivier Srebnicki (SP w Skale)

Najlepszą Drużyną w zadaniu z pierwszej pomocy przedmedycznej była – Szkoła Podstawowa nr. II w Skale (Antoni Domagała, Olivier Srebnicki, Anastazja Madej, Zofia Brzykcy)

 

Wyniki drużynowe w II grupie:

1 miejsce Szkoła Podstawowa w Przegini

2 miejsce Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach

3 miejsce Szkoła Podstawowa w Woli Kalinowskiej

Wyniki Indywidualne:

1 miejsce Łucja Kumor (SP w Przegini)

2 miejsce Natalia Mosurek (SP w Przegini)

3 miejsce Nadia Kuzon (SP w Przegini)

Wyniki Konkurencyjne:

Tor rowerowy: Hubert Busse-Marszałek (Szkoła Podstawowa w Woli Kalinowskiej)

Test wiedzy: Maciej Heród (SP w Szczodrkowicach)

Najlepszą drużyną w zadaniu z pierwszej pomocy przedmedycznej była Szkoła Podstawowa w Wielmoży (Karolina Sowula, Jakub Habryń, Patryk Przybek).

Podsumowując, Powiat Krakowski będzie reprezentowany na wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przez:

Szkołę Podstawową w Sąspowie – 20.05.2025 r. (Grupa I)

Szkołę Podstawową w Przegini – 21.05.2025 r. (Grupa II)

Laureatom nagrody i dyplomy w tych dniach wręczali: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie nadkom. Mariusz Świda, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie Izabela Jędrzejek, z-ca Wójta Gminy Jarosław Sadowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie nadkom. Tomasz Wieczorek, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie kom. Andrzej Strózik oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciborowicach Anna Hrynczuk-Łabno. Obecnymi i wspierającymi zawodników podczas turnieju byli również Sekretarz Gminy Michałowice Anna Tarko oraz ks. mgr Rafał Ryczek.

Podczas trwającego wydarzenia nie zabrakło świetnej zabawy i atmosfery oraz wspaniałych emocji. Dla wszystkich uczestników turnieju przygotowano poczęstunek, a zwycięzcy zostali nagrodzeni okolicznościowymi pucharami i medalami oraz nagrodami rzeczowymi i voucherami.

Turniej został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie przy dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Krakowie w ramach programu Bezpieczny Powiaty Krakowski  Powiatu Krakowskiego Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Krakowie a gospodarzem wydarzenia gmina Michałowice. 

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

  • dyplomy i nagrody z BRD
  • grupa uczniów na sali gimnastycznej przed nimi policjanci i trzy kobiety
  • grupa uczniów z dyplomami obok nic dwie kobiety i policjanci
  • Przemawiający policjant przed nim grupa młodzieży
  • sala lekcyjna w ławkach siedzą uczniowie przed nimi policjantka
  • sala lekcyjna w niej uczniowie siedzący w ławkach szkolnych przed nimi policjant i policjantka
Powrót na górę strony