Ćwiczenia dowódczo – sztabowe „Ojców 2025” w ramach III Międzynarodowego Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa ”KOBED’25”
W środę 4 czerwca 2025 roku na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego odbyły się ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem „OJCÓW 2025”, których scenariusz zakładał rozwój pożaru lasu w ojcowskim parku, a następnie zagrożenie dla znajdującego się tam obiektu zabytkowego – Zamku w Pieskowej Skale.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dochodzi do podpalenia lasu w Ojcowskim Parku Narodowym. Pożar w krótkim czasie rozprzestrzenia się z miejscowego w wielkopowierzchniowy i obejmuje swoim zasięgiem 3 ha lasu. W wyniku silnego wiatru i wysokiej temperatury stwarza zagrożenie dla Zamku w Pieskowej Skale. Niesione silnym wiatrem płonące elementy miały spaść na dach jednego z budynków wchodzących w skład infrastruktury zamku powodując jego zapalenie. W trakcie trwania akcji ratunkowej kierujący działaniami podejmuje decyzję
o ewakuacji muzealiów z budynku zajętego ogniem. W związku z pożarem części parku w pewnej odległości od Zamku miał również nastąpić wybuch niewypału, który ujawnił w ziemi inne niewybuchy.
Ćwiczenia te miały na celu sprawdzenie funkcjonujących procedur policyjnych w przypadku powstania sytuacji kryzysowych, wypracowanie trafnych zasad współpracy z innymi służbami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie posiadanej już wiedzy przez policjantów, w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych. Z uwagi na charakterystykę ćwiczenia (pożar) rolę wiodącą w tych ćwiczeniach pełniła Państwowa Straż Pożarna Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Zadaniem dla policjantów z Komisariatu Policji w Skale, Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie było zabezpieczenie dróg dojazdowych do miejsca prowadzonych działań, wskazywanie kierowcom objazdów, zabezpieczenie terenu prowadzonych działań dla celów dochodzeniowo – śledczych. Ponadto funkcjonariusze dokonywali ustaleń pod kątem rozmiaru i charakteru zdarzenia, ilości osób rannych, odniesionych obrażeń, ustalali personalia rannych oraz pozostałych uczestników wydarzenia.
Najważniejszymi celami tych ćwiczeń dla Policji było odpowiednie współdziałanie sił policyjnych na szczeblu Komisariatu i Komendy Powiatowej, współdziałanie strażaków z podejmującymi czynności policjantami oraz współdziałanie sił policyjnych z pozostałymi podmiotami zewnętrznymi przewidzianymi do udziału w działaniach w sytuacji zagrożenia Zamku w Pieskowej Skale.
W ćwiczeniach wzięło udział łącznie pond stu ratowników z następujących służb i podmiotów:
• Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
• Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
• Ochotnicze Straże Pożarne ze Sułoszowej I, Sułoszowej II, Skały, Wielmoży oraz Gotkowic
• Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza 5 w Krakowie
• Kompania gaśnicza „Wawel”
• Patrol Saperski nr 32 w Krakowie
• 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
• Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie
• Ojcowski Park Narodowy
• Urząd Gminy w Skale
Ćwiczenia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i Zamku w Pieskowej Skale stały się nieodzowną częścią programu III Międzynarodowego Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa „KOBED’25”. Kierownictwo i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krakowie pragną podziękować wszystkim biorącym udział w tych działaniach za zaangażowanie, współpracę i pełen profesjonalizm w podejmowaniu czynności służbowych.