Święta Wielkanocne. Policjanci z powiatu krakowskiego będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Święta Wielkanocne są okresem wytężonej pracy dla wszystkich policjantów, szczególnie teraz, kiedy wciąż panuje epidemia wirusa COVID-19. Funkcjonariusze z powiatu krakowskiego przez cały weekend i święta będą dbać zarówno o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jak i o to, aby mieszkańcy stosowali się do wprowadzonych obostrzeń ustanowionych w celu przeciwdziałania pandemii. Stosując się do ograniczeń i zalecanych środków bezpieczeństwa dbamy nie tylko o zdrowie własne, ale i naszych najbliższych.
Okres świąteczny z uwagi na panujący koronawirus będzie z pewnością wyjątkowy tak jak i ten ubiegłoroczny. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie obostrzeń ustanowionych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Codziennie będą sprawdzać, czy mieszkańcy objęci kwarantanną stosują się do jej zasad. Należy pamiętać, że okres kwarantanny jest szczególnie ważny, ponieważ, łamiąc taki nakaz nie tylko narażamy się na możliwość zapłacenia wysokich kar, ale przede wszystkim narażamy osoby z najbliższego otoczenia, rodzinę lub inne napotkane osoby na zarażenie wirusem, czyli utratę przez nich zdrowia, a może nawet śmierć. Zdecydowane działania stróże prawa będą stosować również wobec osób niestosujących się do obowiązku noszenia maseczki, ale także wobec łamania innych nakazów i zakazów.
Funkcjonariusze z ruchu drogowego będą też czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego powiatu. Poza upłynnianiem ruchu drogowego w miejscach, gdzie jest to konieczne policjanci będą też stosować represje karne wobec osób naruszających przepisy prawa o ruchu drogowym. Szczególną uwagę będą zwracać na kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość oraz tych nieprawidłowo wyprzedzających inne pojazdy, a także na stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierujących. Dlatego też, jeżeli musimy wyjechać samochodem w czasie świąt to pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu auta przed wyjazdem, wyobraźnię i rozsądek na drodze oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów.
Dodatkowo należy pamiętać, że drugi dzień świąt, który według tradycji nazywany jest „śmigusem-dyngusem”, to dla wielu młodych ludzi okazja do zachowań, które znacznie odbiegają od tradycyjnych obchodów „lanego” poniedziałku. Dlatego apelujemy o rozwagę i bezpieczną zabawę. Tego dnia podczas pozornie bezpiecznych zabaw, kiedy to często bardzo młodzi ludzie wykorzystują różne metody i narzędzia do tego, aby świętować tradycję, dochodzić może do naruszeń prawa. W wielu miejscach pojawić się mogą liczne grupy młodzieży, których zachowanie staje się chuligańskim wybrykiem naruszającym granicę dobrej i bezpiecznej zabawy. Należy tu również pamiętać o przestrzeganiu zakazu gromadzenia się.
Niestety, ale doświadczenia z lat ubiegłych udowodniły, że niejednokrotnie młodzi ludzie bez zachowania umiaru oblewają wiadrami wody przypadkowych przechodniów, w tym osoby starsze i dzieci. Nieraz dochodziło też do oblewania przejeżdżających samochodów, co stwarzało zagrożenie w ruchu drogowym.
Za naruszenia przepisów w związku z obchodami tradycji „lanego” poniedziałku, policjanci mogą nie tylko stosować pouczenie ale i ukarać mandatem karnym, czy w razie odmowy jego przyjęcia skierować wniosek do sądu o ukaranie. Tego typu naganne zachowania mogą polegać między innymi na: oblewaniu wodą przechodniów, jeśli ma to charakter chuligański, bądź wlewaniu wody do klatek schodowych, czy środków komunikacji miejskiej itp.; rzucaniu woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewaniu cieczy przez okno i za te wykroczenia grozi mandat do 500 zł; oblewaniu pasażerów autobusów, bądź rzucaniu woreczkami z wodą w pojazdy, co może naruszać przepisy ruchu drogowego. Pomysłowość i brak wyobraźni młodych ludzi niejednokrotnie mogą doprowadzić do tragedii, dlatego też policjanci nie będą tolerować chuligańskich wybryków. Każde zachowanie, które będzie niezgodne z prawem spowoduje zdecydowaną reakcję mundurowych. Rodzice powinni też zwracać uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które tego sobie nie życzą jest zabronione, a jeżeli nieletni zniszczy innej osobie odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice.
Życzymy zdrowych oraz bezpiecznych świąt i jednoczesnie apelujemy o bezpieczną jazdę, jednak przede wszystkim o ograniczenie wyjść z domu, bo pozostanie w miejscu zamieszkania jest najbezpieczniejszą formą uniknięcia zarażenia wirusem. Pamiętajmy, że zdrowie i życie nie tylko nasze, ale także naszych bliskich jest zależne od tego jak odpowiedzialnie podejdziemy do obowiązujących obostrzeń.