Informacja dla osób niedosłyszących
Niesłyszący i niedosłyszący petenci Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania swoich spraw w urzędzie.
Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Osoby uprawnione są zobowiązane zgłosić zamiar korzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w urzędzie. Aby to zrobić, należy:
pobrać i wypełnić formularz zgłoszenia - link do formularza i przesłać na adres
e-mail:kpp@kpp-krakow.policja.gov.pl bądź faxem pod numer: 47 83 57 600
lub przy pomocy osoby przybranej zadzwonić pod nr tel. 47 83 57 600 bądź 47 83 57 610
tłumacz online dostępny przez komunikator Jabber. Informacja o usłudze na stronie: https://euslugi.policja.pl/eu/
Dla wiadomości SMS dla osób niesłyszących w województwie małopolskim został uruchomiony numer 728 112 112
Podczas zgłaszania za pomocą sms na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego należy napisać SMS:
- jestem osobą niesłyszącą
- adres zdarzenia: powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz numer domu lub mieszkania, numer klatki w bloku oraz piętro, na którym doszło do zdarzenia
- krótką informację co się stało
- ilość osób poszkodowanych
- służbę, która jest potrzebna
- swoje imię i nazwisko
- Czekać na zwrotnego SMS z CPR, potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia
Czekać na służbę ratunkową w zgłoszonym i bezpiecznym miejscu
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jak załatwić sprawę w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie?
Krótki przewodnik w 10 punktach
1. Przygotuj się: Zanim udasz się do nas, upewnij się, że masz przy sobie dowód osobisty.
2. Jak dojechać: Nasz obiekt bardzo łatwa znaleźć. Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, która znajduje się w Krakowie przy ul. Łokietka 205. Nazwa komendy jest wyraźnie napisana (baner stały przed budynkiem, tabliczka na budynku przed wejściem głównym). Przed naszą komendą znajduje się Odział Prewencji Policji w Krakowie, wiec nasza komenda, jest w drugim budynku z kolei.
3. Gdzie szukać: Po przyjeździe, zaparkuj przed budynkiem, w miejscu do tego wyznaczonym. Parking znajduje się przed wejściem głównym do budynku, po przeciwnej stronie ulicy. Następnie po wejściu do budynku, po prawej stronie znajduje się okienko z oficerem dyżurnym jednostki, który powie Ci dokładnie, co dalej trzeba zrobić.
4. Przystanek autobusowy: Jeżeli przyjedziesz autobusem, wysiądź na przystanku "Poziomkowa". Nasza komenda znajduje się bardzo blisko tego przystanku, musisz przejśc na drugą stronę ulicy w przypadku kiedy jedziesz z Krakowa), tam już, przy drodze podporządkowanej zobaczysz baner z nazwą naszej komendy. Dalej należy pójść wspomnianą drogą podporządkowaną, jako pierwszy zobaczysz budynek Odziału Prewencji Policji w Krakowie, nasza komenda jest budynkiem kolejnym.
5. Pokaż dowód: Gdy już znajdziesz się na terenie komendy, okaż oficerowi dyżurnemu dowód osobisty.
6. Nie chodź sam: Pamiętaj, że nie możesz poruszać się po terenie jednostki samodzielnie. Będziesz miał przydzielonego pracownika policji, który będzie Ci towarzyszył w trakcie przebywania na komendzie.
7. Psi przewodnik: Jeżeli korzystasz z psa asystującego, możesz z nim wejść na teren obiektu. Upewnij się, że pies ma odpowiednie oznaczenia.
8. Zachowuj spokój: Bądź spokojny i cierpliwy. Wszystkie nasze procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Twojego jak i innych osób.
9. Zakończenie wizyty: Po załatwieniu wszystkich spraw, opuść teren jednostki zgodnie z instrukcjami wyznaczonego pracownika.
Pamiętaj, że jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, śmiało pytaj!
- Informacja o pracy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie (ETR)
- Informacje dla osób niedosłyszących
- Informacje dla osób niedowidzących